Kryptowaluty a PIT – jak poprawnie rozliczyć waluty wirtualne w PIT-38?
Podatnicy, którzy kupują i sprzedają kryptowaluty muszą pamiętać, aby do 2 maja br. złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT38. Jednak - jak widać po ilości wydawanych w tym temacie interpretacji indywidualnych - zasady opodatkowania tych wartości wirtualnych stanowią nie lada problem. Jak poprawnie rozliczyć kryptowaluty i jakie możliwe niedogodności podatkowe czyhają na podatników?
2023-03-30, 11:30

Co to są kryptowaluty?

Pojęcie „kryptowaluty” jest wyrażeniem potocznym, które nie występuje w przepisach. W ustawie o PIT mowa jest o „walucie wirtualnej”, rozumianej jako cyfrowe odwzorowanie wartości, wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także mogące być elektronicznie przechowywane, przeniesione albo używane w handlu elektronicznym.

Jak opodatkowane są kryptowaluty?

Przedmiotem opodatkowania PIT są wszelkiego rodzaju dochody z paroma ustawowymi wyjątkami. W skrócie: dochód to różnica między sumą uzyskanych w danym roku podatkowym przychodów a kosztami uzyskania przychodów. W przypadku kryptowalut przychód ten uważany jest za tzw. przychód z kapitałów pieniężnych i powstaje dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia. 

Jednocześnie wymiana jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę jest jednak podatkowo obojętna, a więc nie będzie traktowana jako odpłatne zbycie tej waluty. Co za tym idzie – nie będzie też w świetle prawa traktowana jako podatek dochodowy od osób fizycznych. Dopiero odpowiednie przewalutowanie kryptowaluty na walutę tradycyjną tworzy obowiązek podatkowy. 

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy składaniu PIT-38? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi udzielili specjaliści z kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy - zachęcamy Państwa do lektury naszego poradnika!

Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.